İngiliz Büyükelçi Antalya İçin sayı verdi

0

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott’a ziyaretinde Konsolosluk Hizmetleri Türkiye Direktörü Neale Jones, İngiltere Antalya Konsolosluğu’ndan Muavin Konsolos Gill Karataş ve Konsolos Memuru Elvan Korukoğlu eşlik etti.

Ziyarette Valilik şeref defterini imzalayan Büyükelçi Chilcott, her turizm yılının başlangıcında belli bölgelerde belli kurumları ziyaret ederek bu bölgelere gelecek İngiliz vatandaşların güvenli bir şekilde tatil yapmaları ve ayrılmaları, hem de yapılacak çalışmaları koordine etmek için görüşmeler sağladıklarını dile getirdi.

Bu yıl Antalya’yı 1 milyonun üzerinde İngiliz turistin ziyaret edeceğini öngörüyoruz

Son dönemlerde İngiltere’de yürütülen başarılı tanıtım çalışmalarıyla Türkiye turizmine yoğun ilgi olduğunun altını çizen Büyükelçi Chilcott; “Pazar ve altyapı çalışmalarına baktığımızda olumlu sonuçlar var. Bu sene hem Antalya’da hem de Türkiye’de İngiliz turistlerde artış olacağını öngörüyoruz. Özellikle Antalya’yı bir milyonun üzerinde İngiliz turistin ziyaret edeceğini öngörüyoruz.” dedi.

İngiliz ve Alman Turistlerde Artış Var

2022 yılında özellikle Avrupalı turistlerde artış öngördüklerini dile getiren Vali Yazıcı; “Bu yıl için turizmde büyük beklentilerimiz var. Bu yıl şehrimizi ziyaret eden turist sayısı bakımından 2019 yılını yakalayacağımızı ümit ediyoruz. Hatta 2019’u geçeceğini düşünüyoruz. Alman ve İngiliz vatandaşlarında bu sene yukarı yönlü bir ivme var. İnşallah bunun devamı da gelecek.” şeklinde konuştu.

Antalya’mızda Misafirlerimizin Rahat Etmesi İçin Her Türlü Tedbiri Almış Durumdayız

Şehri ziyaret edecek turistlerle ilgili sağlıktan güvenliğe, ulaşımdan konaklamaya kadar her türlü tedbirin alındığına dikkat çeken Vali Yazıcı; “Antalya’mızda

misafirlerimizin rahat etmesi için her türlü tedbiri almış durumdayız. Biz iddialıyız, hiçbir sorun yok. Sezona girerken de güvenliğimizi en üst düzeyde tutuyoruz. Bu konuda çok titiziz. Misafirlerimizi kimsenin rahatsız etmesini istemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu Şehir Turizmi Biliyor

Antalya’nın önemli bir turizm şehri olduğunu ve kentteki tüm vatandaşların turizme ilgisinin olduğunu söyleyen Vali Yazıcı; “Bu şehir turizmi biliyor. Halkı da turizmi biliyor. Burası turizmin başkenti. Turizmin profesyonelce yapıldığı bir şehir. Biz her yıl sıfıra yakın hatayla milyonlarca turisti bu cennet Antalya’mızda ağırlayarak misafirlerimizin keyifli ve güzel vakit geçirmelerini sağlıyoruz. Bu stratejimiz inşallah böyle de devam edecek. 2020 yılının Haziran ayında burada göreve başladığımda şehrin moralinin bozuk olduğunu görmüştüm. Şehirde turizm ile ilgili hareket olmayınca turizm ile alakası olmayan insanların bile moralleri bozuluyordu. Çünkü bu Antalya için olağan dışı bir durum oluyordu. Her yıl milyonlarca turisti ağırlaya şehirde sokakların boş kalması insanların morallerini bozuyordu. İnşallah bu yıl turizm konusunda şehrimiz ve ülkemiz adına olumlu beklentilerimiz var.” dedi.

Çalışmalarımız Yoğun Şekilde Devam Ediyor

İngiliz turistlerin sadece yaz sezonu turizmi için değil sağlık ve spor turizmi başta olmak üzere alternatif turizm çeşitlerinde de Antalya ve Türkiye’ye karşı ilgisinin arttığını dile getiren Büyükelçi Chilcott, özellikle sağlık turizmi noktasında Sağlık Bakanlığı’yla koordineli çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Sağlık turizmini çok önemsediklerini ve bu konuda yoğun çalışmaları olduğundan bahseden Vali Yazıcı; “Sağlık turizmini önemsiyoruz. Sağlık ve spor turizmi şehrimizin öncelikli alternatif turizm çeşitleri arasında yer alıyor. Özellikle alternatif turizmi geliştirerek turizmimizi 12 aya çıkarmayı hedefliyoruz. Bu konuda çalışmalarımız yoğun şekilde devam ediyor.” diye konuştu.

Görüşmenin sonunda Büyükelçi Chilcott, Vali Yazıcı’ya koordinasyonu ve iş birliği için teşekkür etti.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.