İstanbul havalimanındaki fahiş yiyecek-İçecek fiyatlarına tepki!

0

Korkusuz yazarı Can Ataklı, İstanbul Havalimanı’nda satılan yiyecek ve içeceklerdeki yüksek fiyatlarla ilgili bir köşe yazısı kaleme aldı. Ataklı’nın aktardığına göre ürünleri satan dükkanların kirası euro ile ödendiği için işletmeciler maliyeti ürünlere yansıtmak zorunda kalıyor.

Pizza 530, sandviç 110, kutu içecek 63 TL

Ataklı, dünkü köşe yazısında İstanbul Havalimanı’nda bir pizzanın 530 TL, sandviçin 110 TL, kutu içeceklerin 63 TL, şişe suyun 31 TL olduğunu hatırlattı.

“İyi de bu fiyatlar niye bu kadar yüksek?” diye soran Ataklı, şunları yazdı:

Dükkan kiraları Euro bazındaymış. Üstelik yine Euro bazında bile çok yüksek kiralar talep ediliyormuş. Bunu TL’ye çevirince ortaya anormal bir kira rakamı çıkıyormuş. Böyle olunca da dükkan sahipleri kira bedelini ister istemez fiyatlarına yansıtıyormuş.

Kiralar çok yüksek diye dünyanın hiçbir medeni ülkesinde bir malın fiyatına aşırı zam yapamazsınız. Devlet bunu önler. İstanbul Havalimanı’nın işletmesi “dilediği gibi kira istiyor, kiracılar ise kiranın tamamını satılan ürünlerin fiyatlarına ekliyor” bu olacak şey değildir. Gerçek bir devlet bir havaalanı işletmesinin halkı böyle soymasına göz yummaz. Tabii medeni ülkeler için geçerli bu.

Yapılması gereken devletin “Her neresi olursa olsun, halkın her yerde ulaşabildiği mal ve hizmetler, halkın zorunlu olarak gittiği yerlerde farklı fiyatlarla satılamaz” demesidir. Devlet bunu uygulayabilse, yeni havalimanında yer tutmak isteyenler gelir gider hesabı yaptıklarında astronomik kiraları ödeyemeyeceklerini göreceklerdir. Böyle olunca kimse buraları kiralamayacak ve şirket kiraları makule çekmek zorunda kalacaktır. Oysa şu anda İstanbul Havalimanı işletmecisi, kiracısına “Ben seni soyarım, sen de git buraya gelen yolcuyu soy” mantığı ile işini yürütmektedir.

Ahmet Hakan’dan

da tepki!

İstanbul Havalimanı’ndaki fiyatlara Hürriyet Yazarı Ahmet Hakan’dan da tepki geldi. Dünyanın her yerinde, havaalanlarında fiyatların her zaman biraz pahalı olduğunu belirten Hakan ” Bunu aldık, kabul ettik. Havaalanında mahalle kafesi fiyatları beklemiyoruz. İki katına bile razıyız. Ama ortalama bir pizzanın 245 lira, ortanın biraz büyüğü bir pizzanın ise 530 lira olması da neyin nesidir? Altı üstü biraz hamur ve üzerine serpiştirilmiş azıcık malzeme, nasıl bu kadar pahalı olabilir? Enflasyonla, hayat pahalılığıyla, hatta fahiş fiyat olgusuyla bile açıklanamayacak bir durum bu. Söz konusu olan mis gibi lahmacun olsa hadi neyse…Altı üstü pizza yahu.” ifadelerini kullandı.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.