Korhan Alşan: Uçak bilet fiyatları turistleri zorluyor

0

Nirvana Cosmopolitan Otelleri CEO’su Korhan Alşan Turizmdays.com’a yaptığı açıklamada, Haziran ayıyla birlikte Antalya’nın performansının her geçen gün arttığını özellikle artırılan uçak sefer sayılarının bölgelere ve tesislere olumlu yansımaya başladığını ifade etti. Batı Avrupa pazarlarına uzun dönemdir yatırım yapan otellerin bu dönemde doluluk bakımından daha iyi sonuçlar elde ettiğini belirten Alşan, Rusya ve Ukrayna pazarı orjinli yoğun turist çeken bölge ve tesislerin ise Mayıs ayında oldukça zorlandıklarını ifade etti. Alşan, ”Bu tesisler kısmen açıklarını İç Pazar ve Doğu Avrupa pazarları ile telafi ediyorlar gibi görünseler de, toparlanma diğer tesislere göre, bu yapıdaki tesislerde daha zor olacak gibi bir izlenim vermekte” diye konuştu.

Uçak biletlerinin yüksekliği orta ölçekli turist talebini azaltıyor

Rus pazarında koltuk başı 500 Euro’ya çıkan uçak biletlerinin orta ölçekli turist profilini yüksek uçak maliyeti sebebiyle talep dışına ittiğini belirten Alşan,” 4 kişilik bir aile sadece uçak biletine otel ve diğer konular olmaksızın 2 bin euronun üzerinde bedel ödemek durumunda. Orta segmente hitap eden konaklama tesislerinin bu sene işleri zor olabilir. Öte yandan alım gücü yüksek kitle, talepte bilet artışına daha az hassasiyet gösteriyor ve beklentisini karşılayacak nitelikli ve lüks olan ürünlere yöneliyor. Bu durum doğal olarak pazardaki lüks otel ürünlerine daha fazla bir katkı sağlayacak gibi görünüyor.” dedi.

İç pazar rekor kırabilir

Rusya ve Ukrayna pazarlarındaki daralmada alternatif olarak öne çıkan en önemli pazarlardan birisinin iç pazar olduğunu belirten Alşan, ” Doğru yönetildiğinde çok önemli katkılar sunabilecek çok dinamik bir Pazar olan iç pazarın gelmiş geçmiş en büyük rekorunu kıracağı şimdiden söylenebilir.” dedi.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.