Lufthansa Alman Hükümetine Borcunu Ödedi

Lufthansa Alman Hükümetine Borcunu Ödedi

0

Lufthansa, küresel salgın sırasında ayakta kalabilmek için Alman hükümetinin kendisine sağladığı yardımları beklenenden önce ödedi.

Almanya’nın bayrak taşıyıcı havayolları firması Lufthansa, Alman hükümetinden aldığı tüm mali yardımı beklenenden daha önce geri ödedi.

Almanya’nın en büyük havayolu şirketi, artan hava yolculuğu talebi, kendi maliyet düşürücü önlemleri ve sermaye piyasasındaki kendi fon yaratma çabaları sayesinde parayı beklenenden daha kısa sürede geri ödediğini ve henüz çekilmemiş fonları iptal ettiğini bildirdi.

Lufthansa’nın Üst Yöneticisi Carsten Spohr, “Tüm Lufthansa çalışanları adına Alman hükümetine ve Alman vergi mükelleflerine teşekkür etmek istiyorum. Şirketimizin tarihindeki en ciddi finansal krizde bize gelecek için bir imkan verdiler” dedi.

Lufthansa , Alman hükümetinin Ekonomik İstikrar Fonu’nun 1 milyar Avro tutarındaki bölümü 12 Kasım 2021’de geri ödediğini duyurdu.

Lufthansa, 12 Ekim 2021’de 1,5 milyar Avro ve Şubat 2021’de devlet bankası KfW’den 1 milyar Euro krediyi geri ödemişti.

Alman hükümeti, kurtarma paketi kapsamında Lufthansa’nın yaklaşık yüzde 14’lük hissesini satın almış ve bu hisseyi en geç Ekim 2023’e kadar satmayı taahhüt etmişti.

Lufhtansa, ülkelerin seyahat kısıtlamalarını hafifletmesi ve talebin yeniden artmasıyla hükümet yardımına güvenmek yerine finansman için sermaye piyasalarına dönebildi.

Firma, 9 Kasım 2021’de, yılın üçüncü partisi olan 1,5 milyar Avro’luk tahvil ihraç etti ve ayrıca Ekim 2021’de 2,2 milyar Avro’luk bir sermaye artışını tamamladı.

Üst Yönetici Spohr, sözlerini şöyle tamamladı:

“Lufthansa, Almanya’ya güvendi, Almanya da Lufthansa’ya güvenebilir. Zorluklar devam ediyor. Hedefimiz, dünyanın önde gelen havayolu grupları arasındaki konumumuzu güçlendirmektir. Bu amaçla, şirketin yeniden yapılanmasına ve dönüşümüne istikrarlı bir şekilde devam edeceğiz.”

Lufthansa, Eurowings, Austrian Airlines, Brussels Airlines et SWISS firmalarının ana şirketi olan Lufthansa grubu, küresel salgının başlamasından bu yana 30 bin kişiyi işten çıkardı.

Seyahat kısıtlamalarının yumuşatılması sayesinde Lufthansa’nın bu yılın ikinci çeyreğindeki zararı 756 milyon Avro’ya inmişti. Grubun zararı, geçen yılın aynı döneminde 1,5 milyar Avro’ydu.
 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.