Osman Ayık; “Ülkemizin Özgün Yapısı Değişiyor”

Osman Ayık; "Ülkemizin Özgün Yapısı Değişiyor"

0

TÜRSAB 2021 Turizm Kongresi kapsamındaki ilk panel “Konaklama sektörü – Seyahat acentası ilişkisi denklemini doğru kurmak” başlığı altında düzenlendi. Panelde konuşan Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı Osman Ayık; “Ülkemizin özgün yapısı değişiyor” dedi.

Moderatörlüğünü T.C. 54. Hükümet Turizm Bakanı Bahattin Yücel’in yaptığı panelde TTYD Yönetim Kurulu Başkanı Oya Narin, Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı Osman Ayık, AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı ve POYD Yönetim Kurulu Başkanı Ülkay Atmaca konuşmacı olarak yer aldı.Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı Osman Ayık; “Ülkemizin özgün yapısı değişiyor”

İstatistiki konuşmaya başlayınca bunun bir anlamı varmış gibi geliyor. Böyle giden bir süreç var. Sektörümüzde belli bir devrimin oluşacağı da önemli bir işaret fişeği ile başladı. Bu değişimin neresindeyiz. Sektörün tüm bileşenleri gafil avlandı. Taşıma sektörü için ve konaklama sektörü için ciddi bir kapasite problemi var. Bundan sonra ki süreçte arzı nasıl yöneteceğiz çok önemli. Yeni bir yönetişim anlayışı ile bu krizden kazanarak çıkacaksak kalitemizi toplam kalitemizi göstermeliyiz. İç ve dış göçlerle ülkemizin özgün yapısı değişiyor. Erozyona uğruyor ve belli noktalarda aşırı yoğunlaşma var. Bu bizim için önemli bir tehdittir. Erişilebilirlik diye bir kavram var. Dijitalleşme ile paralel gidin bir konu bu. Her konuda kitle turizminin bize dayattığı birçok şeyden de kurtulabiliriz. Gerek tanıtımı gerek pazarlamayı çok farklı bir şekilde yapabiliriz. Bizim ürünümüzü seyahat Acentaları ve tur operatörleri yapıyor. Buradaki değişimi de iyi okumalıyız. Onların aracılığı ile talebi iyi yönetmeli ve ona uygun bir ürün yapısı oluşturmalıyız. Birlikte güçlü olmanın yolu belli. Daha şeffaf ve daha adil olunmalı. Tur operatörleri ve konaklama sektörünün temsilcileri ile birlikte hareket etmeliyiz. Yoksa bu krizden çıkamayız. Yıllardır biz Ar-Ge birimi oluşturamadık ve insanların karısına gerçekçi rakamları koyamadık. TÜİK’in belirlediği rakamların nasıl elde edildiğini biliyoruz. Günümüzde erişemeyeceğimiz veri yok. O zaman burada gerçekçi doğru rakamları ilan edemiyorsak bu bizim beceriksizliğimizdir. Bakanlığın bu noktada bir AR-GE birimi oluşturması gerekiyor. Sektör olarak bunu talep ediyoruz. Ertuğrul Bey zamanında turizm gelirlerinin hesaplanması için bir çalışma vardı ama o günden bugüne hiçbir şey değişmedi hatta geriye gitti. Devlet kurumlarıyla özel sektörün işbirliği olmazsa bu dediğimiz şeylerin hiçbirini çözemeyiz.”

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.