Sancar: Rus turistlerin Türkiye’deki otel tercihleri değişti

0
Rus Tur Operatörleri Birliği(ATOR) basın servisi Rus tur operatörlerinin temsilcilerine Türkiye turlarına taleple ilgili değerlendirmelerini sordu.

FUN&SUN Yönetim Kurulu Başkanı Taras Demura Türkiye turlarına talebin geçen yıla göre yüzde 30-35 artmasını beklediklerini söyledi. Avrupa’nın Rus turistler açısından kapalı oduğunu belirten Demura bu durumun Türkiye’ye artı puan kattığını söyledi. Demura, “Yaz aylarında özellikle Rusya pazarı için Türkiye’de çok fazla alternatif yok. Daha önce hacmimizin yüzde 40’a yakınını Avrupa ülkeleri kaplıyordu ama artık bu talep Türkiye, Mısır, Emirlikler ve Güneydoğu Asya arasında dağıtılıyor” dedi.

Lüks otellere talep azaldı, 4 ve 5 yıldızlı ekonomik otellere talep yoğun!

PEGAS Touristik’in BDT ülkeleri koordinatörü Orhan Sancar, Mayıs-Ekim arası dönemde Rusya’dan Türkiye’ye turist akışının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artacağını öngördüklerini söyledi. Sancar, “ Bu dönemde Antalya, Bodrum ve Dalaman’daki sahil beldelerine Rusya’dan gelen turist sayısında yüzde 20 artış bekliyoruz. Bugün itibarıyla erken rezervasyon promosyonlarını kullanarak 450 bin tur satışı gerçekleştirdik” dedi.

Türkiye’de fiyat politikalarının son iki yılda değişmesi ve enflasyonun yıllık yüzde 65’e yükselmesi nedeniyle bu yılki büyümenin esas olarak 4 ve ve 5 yıldızlı ekonomik otellere olan talepten kaynaklanacağını belirten Sancar, ” Enflasyon oranları otel fiyatlarını etkiliyor. Lüks otellerin doluluk oranı yüzde 50’nin altına düştü” dedi. Sancar’a göre Türkiye’deki lüks oteller de bu yıl daha aktif satış yapıyor. Ancak lüks segment büyük olasılıkla turist akışındaki büyümenin ciddi bir itici gücü olmayacak. Premium otellerin tur operatörü satışlarındaki payı artık farklı oyuncular arasında satılan toplam tur hacminin %5 ila %7’si arasında değişiyor.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.