Yahyaoğlu: Turizm çalışanları Antalya’yı terk ediyor

0

BETAM verilerine göre, son bir yılda ülke genelindeki kiralar yüzde 166,4 oranında artarken, en yüksek artış yüzde 193,3 ile Antalya’da yaşandı.

Merkez Bankası’nın önceki gün açıkladığı verilere göre, konut fiyatlarının da en çok zamlandığı illerden biri Antalya.

Ülke genelinde eylülde yıllık bazda yüzde 184,6 artarak rekor kıran konut fiyatları, Antalya’da ise yüzde 235,8 oranında yükseldi.

Özellikle savaşın ardından Ruslar’ın kente yoğun bir şekilde rağbet etmesi sonucu fiyatlar sert şekilde artınca, şehirde yaşayanların göçü hızlandı.

Yahyaoğlu: Turizm çalışanlarından aldıkları maaşa yakın kira isteniyor

Sozcu.com.tr’ye konuşan DİSK’e bağlı Dev Turizm-İş Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu binlerce kalifiye turizm çalışanın önemli bir kısmının, ev sahiplerinin tahliye etmek istemesi nedeniyle kenti terk etmeye başladıkları söyledi. Turizm emekçilerinin özellikle yurt dışında iş arar hale geldiklerini anlatan Yahyoğlu, ” Antalya’daki turizm emekçileri ortalama 6-9 bin TL aralığında ücretlerle çalışıyor. Kira fiyatları ise en az 6-7 bin TL. Çok sayıda turizm işçisi yaşama ve barınma sorununu çözemedikleri için Antalya’yı terk etmek zorunda kaldı. Özellikle Alanya, Manavgat ve Kemer gibi turizmin daha yoğun olduğu yerlerde bu sayı daha fazla” dedi.

Sektör açığı göçmen işçilerle kapatıyor

Bu göç nedeniyle turizmcilerin kalifiye eleman sıkıntısı yaşadıklarını belirten Yahyaoğlu, “Turizm işçiliği bir meslektir. Kalifiye eleman bulamıyorsanız 5 yıldızlı otelde 5 yıldızlı hizmet üretemezsiniz. Daha düşük bir hizmet de otelinizin fiyatlarını kırar” dedi.

Yahyaoğlu, kalifiye eleman kaybeden turizm sektörünün oluşan açığı göçmen işçilerle kapattığını, iyi yetişmemiş bir işçinin de sektöre zarar verdiğini söyledi ve şu vurguyu yaptı:

“Bina mermerden saray ama içerideki eleman dil bilmiyor, garson servis yapmayı, kaşığı çatalı nereye koyacağını bilmiyor ya da sunduğu şarabın özelliklerini, ne marka olduğunu bilmiyor. Böyle bir turizm işçisiyle 5 yıldızlı hizmet veremezsiniz. Bu da sektöre darbe vurur.”

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.