Ruslara ‘tatil’ anketinden dikkat çeken sonuçlar!

0

Rusya’da faaliyet gösteren kredi kuruluşu Otkritie Bank’ın düzenlediği ankete katılan Rusların yüzde 70’inden fazlası, bu yaz mevsiminde tatilini ülke sınırlarında geçireceğini belirtirken, tatil planlayan katılımcıların yalnızca yüzde 35’i ülke içerisinde seyahat etmeyi planlıyor.

Haziran ayında banka tarafından 30-65 yaş arası Rusların katılımıyla düzenlenen anketlere göre, bu yaz yurtdışında tatile gitmeye hazırlanan Rusların payı sadece yüzde 9 olarak kaydedilirken, diğer yüzde 10’u ise yaz tatilini yazlık evinde geçirmeyi planlıyor.

Anketin sonuçlarını değerlendiren Otkritie Bank uzmanları, son yıllarda sosyal, ekonomik ve jeopolitik değişiklikler nedeniyle Rusların pandemi öncesi yıllara göre tatil tercihlerini değiştirdiğini vurgularken, 2020 öncesinde Rusların sadece yüzde 52’sinin ülkede tatil planladığını, 2022’de Rus tatil beldelerine talebin pandemi öncesi döneme kıyasla yüzde 22’den yüzde 42’ye yükseldiğini aktardı.

Yüzde 36 ile yazlıkçıların sayısında önemli bir artış olduğu görülmezken, tatilini yazlıkta geçireceklerin payı pandemi öncesine göre sadece yüzde 2 artış gösterdi.

Aynı zamanda Rusların yurtdışı seyahat talebi yüzde 3 azalırken, ülkenin güney kesimlerindeki tatil beldelerine olan talepler aynı seviyede kaldı.

En önemli faktör fiyat

Anket sonuçları, Rusların tatillerde daha az harcamaya başladığını da ortaya çıkarırken, katılımcıların yüzde 30’u tatil bütçesini kıstığını, yüzde 7’si ise olağan tatil seçeneklerinin olmaması nedeniyle tatil planlarını ertelediğini bildirdi.

Tatilini erteleyen Rusların yüzde 70’i, daha önce olduğu gibi yurtdışındaki tatil köylerinde tatil yapmak istediğini belirtirken, her zamanki konforu görmek isteyen Rusların yüzde 80’i ise bu yıl daha fazla harcayarak yerel sahil beldelerine gitmeyi planlıyor.

Bu yıl tatillerini evde veya ülkede geçirme seçeneğini seçen katılımcılar için ana neden tasarruf olurken, katılımcıların yüzde 71’i seyahat için fazladan birikimi olmadığını itiraf etti.

Ankete katılanların yarısından fazlası tatil için önceden para biriktirmeyi tercih ettiğini vurgularken, tatil planlayan katılımcıların yüzde 43’ü, bu yıl kişi başına 30 ila 40 bin ruble harcayacağını, yüzde 3’ü ise tatil için kredi çekeceğini söyledi.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.